Bezovec maratón BM4 2024 , už je po výzve .

29.05.2024

Tak a je po , 1 ročník Bezovec maratón BM4 2024 je skončený.

Po minuloročnom skúšobnom 0 ročníku kde sa zúčastnilo 8 bežcov a len 1 bežec dal 3 kolá sa tento ročník podaril .

Na štart piatok 24.5.2024 sa postavilo  15 bežcov  , a sobotu na 1 kolo 4 krásky a 1 bežec.

Ale trocha k charakteru tejto výzvy. Bezovec maratón BM4 nie je 1 maratón ale hneď 4 v dĺžke 4x44km a priemerným prevýšením 1700vm na okruh .

Nie je tu víťaz, je tu zážitok prekonať svoje limity a posunúť svoje hranice o kúsok ďalej. Trať nie je značená , dostaneš len gpx každého okruhu a tvoje orientačné schopnosti a užívaš si už len krásnu prírodu. Na 4 okruhom postupne spoznávaš pamiatky Považského Inovca , Topoľčiansky hrad, hrad Tematín , hradisko Kostolec Ducové, hradisko Bojná Valy a rotundu sv Juraja + 2 vyhliadky Pánska Javorina a Marhát. 

Na každý okruh máš 10h , a štart a ciel okruhu je vždy na Bezovci. 

A poďme už na štart ktorý sa uskutočnil 24.5.2024 o 18:00 . Na štart sa postavilo 15 bežcov z odhodlaním pokoriť aspoň 2 okruhy . Počasie k výzve nebolo moc priaznivé a zavlažilo nám trať mohutným dažďom . Na štarte už nepršalo ale zato bolo všetko krásne vlhké a blatové. Štart o 18:00 prebehol v kľude a bežci sa zahryzli do 1 okruhu z úsmevom a rozvahou , čaká ich dlhá noc deň a ďalšia noc netreba to z rýchlosťou preháňať. Sú to skúsený borci vedia ako na to .

Pre nás organizátorov začína práca nachystať občerstovačku všetko čo treba . Varí sa zeleninový vývar , mastia chlebíky , krájajú banány , melón, pomaranče a všetko čo treba na dobé ultra , to je už na ultra kuchárku.

Bežcov očakávame tak cca za 6h , a o 22:00 si konečne na chvíľku sadneme a odpočívame, o 23: 00 nás prekvapia už 2 bežci Braňo a Václav ktorý majú 1 okruh už za sebou , majú ho za 5h, no to dnes bude naháňačka.  

Postupne pribiehajú ďalší a ďalší bežci. Do 2h už v sobotu máme všetkých bežcov naspäť v cieli 1 okruhu . 5 nám ale oznamujú že je to náročne a že končia a stačilo im 44km a 1800vm a blato a mokro už dosť náročnú trať ešte trocha pritvrdilo .

Nevadí vyskúšali to ale každý povie tak o rok skúsim ešte pridať aspoň 1 kolo , je to výzva aj pre nás, aj pre bežcov.

10 ultrášov sa ale posilnilo a doplnilo zásoby a pokračovalo do noci získavať ďalšie zážitky v 2 okruhu kde ich čaká hrad Tematín a krásne lúky v Kalnici .

V každom okruhu cca v polovičke okolo 22km čaká bežcov občerstvenie a aj kontrola podľa ktoréj zisťujeme ako sú na tom časovo a či sú v poriadku .

Hlásenia sú dobre a už trocha aj spomaľujú, konečne je trocha času všetko doplniť a prichystať na príchod z 2 kola . 

Ráno v lese je nádherné, sledovať ako sa nad Marhátom blýska a prší a nad Bezovcom je krásna hviezdna noc . Prvé lúče slnka zobúdzajú aj vtákov a ten spev je krásny. O 5 nad ránom nás aj prebúdzajú Václav a Braňo , 2 kolo pod 6 h , no stále držia dobre tempo . Dostanú dobrú polievočku, kávičku štrúdľu, a po pár minútach zmiznú v ranom opare. Klobúk dole ide im to.

Postupne pribiehajú aj ostatný , štartové pole sa už riadne natiahlo . Z 10 borcov ktorý absolvovali 2 okruh nám 3 oznamujú svoj koniec 88km a3500vm je dosť .

Nevadí 7 pokračujú v slučke číslo 3 . 

Tento rok bola aj možnosť si zabehnúť aj len 1 kolo a to sa rozhodlo 5 šialencov ktorý si vybrali 3 okruh ,dôvod beží sa celí po svetle . Len nevedia že je najnáročnejší na orientáciu a že ich tam čakajú moje prekvapenia , volám ich srnčie stesky , malinčie žihľava a podobné vsuvky . Štart je v sobotu 10:00 , + k tomu pribúda krásna búrka . 2 sa rozhodnú aj cez búrku odštartovať a 3 krásky čakajú 15min kým sa to trocha ukladní a vyrážajú do čerstvo napršaného dobrodružstva .

Oznamujem že k 7 ultrášom pribudol 1 bežec a 4 krásky nech na občerstvovačke na Výtokoch Maxo vie koho čakať. 

Dážď teraz dobre preverí psychické aj fyzické schopnosti bežcov. Okruh 3 je fakt náročný preto som ho dal až na sobotu cez deň , v noci by to bol masaker .

Očakávam na správy z občerstvovačky postupne ako prechádzajú , mám sa pripraviť na najhoršie 3 je fakt masaker . 

Par krát volajú krásky že zablúdili , tak ich na diaľku navigujem kam majú ísť, posielajú nasranú fotku . ale potom pošlú z Krahulčích z úsmevom ten výhľad ich rozveselil. 

A už sú tu Braňo a Václav , no nenechali ma v suchu , trocha pošomrali nad trasou ale dali si polievku zopár kávičiek + pivko , ošetrili unavené telo a vybrali sa do 4.

Tak tento rok bude aj finišér a hneď 2 , ale nepredbiehajme ešte len vyrazili . Čakáme ešte na 5 bežcov čo idú od začiatku a 5 bežcov čo išli len 3 kolo.

Postupne behom dňa pribiehajú Juraj, Vladimír, Miroslav ,Anton a Ľubomír , všetci ale na moju otázku či pokračujú , vravia jednotne nie majú toho dosť , ranný dážď a obedné teplo a 132km urobili dosť . Ponúkneme všetko čo máme k dispozícii + sprchu a berú všetko aj sprchu. Chlapci si mákli , posunuli svoje hranice zas o kúsok ďalej.  

Pribieha Michal a Martina čo začali o 10 cez búrku , usmiaty a šťastný že to skúsili . Čakáme už len na 3 Piešťanské krásky čo trocha poblúdili, volajú že v doline je búrka a boja sa už do bleskov majú v nohách 42km tak pre ne vyrážam nech nám ich nezožerú medvede. Sú šťastne že vyskúšali ak takúto magorinu len neviem či pôjdu aj o rok. 

Tak a už čakáme len na dvojicu najvytrvalejších , 21:39 sa objavujú 2 čelovky , Filo Branislav a Jarčuška Václav sú v cieli Bezovec maratónu BM4 2024 v čase 27h39m , 176km a 6800vm a asi aj trocha viac majú za sebou . Unavený ale aj šťastný že zdolali túto šialenú výzvu. Výzva BM4 je jediná svojho druhu na Slovensku a po dobrých ohlasoch sa bude asi konať aj 2 ročník BM4 2025 ale to je ešte ďaleko . 

Poďakovať chcem všetkým účastníkom za výkony , a dobrovoľníkom za pomoc pri občerstvovačkách .

Veľké poďakovanie patrí Nadácia ZSE za finančnú podporu tohto jedinečného projektu .

Dievčatám z APPkA za pomoc pri štarte a varenie super kávičky SIMPLE COFFEE. Top Trendu ďakujeme za iontový nápoj . A Hlavne pani Vajdovej za prekrásny priestor na chate u Vajdov a za super polievočku , štrúdľu a všetky kulinárske maškrtky čo pre nás vytvorila.

Ešte raz Ďakujeme .  

Tak uvidíme sa o rok na BM4 2025 , vieme čo zlepšiť čo zmeniť , a dúfam že bude viac aj bežcov aj podporovateľov.  

                                                                                                                  a ešte oficiálne výsledky