Návrat do Leadville - The Evolution of Anton Krupicka

09.02.2022

Leadville 100 bol v mnohých smeroch pretekmi, ktoré zapísali Krupicku na mapu. 19. augusta 2006 mal len 23 rokov a vysokohorská trať bola jeho prvým ultramaratónom. Napriek tomu, že behal predchádzajúcich 11 rokov, "nebol dobrý bežec", aspoň podľa samotného Krupického vo filme. V tom roku dosiahol suverénne víťazstvo, keď skončil v čase 17:01:56, teda o hodinu a 45 minút rýchlejšie ako druhé miesto. Touto výhrou si vtedajší minimalistický, bradatý bežec bez košele vytvoril kult vo svete trailov.

Krupička pokračoval v úspechoch vo svete trailového behu a ultrabehu, až kým sa nezranil: zdalo sa, že jedna vec za druhou, od stresovej zlomeniny až po problémy s Achillovou šľachou, mu od roku 2015 všetky bránili súťažiť v ultrabehu. Zraňuje vynútenú rovnováhu v jeho živote, čo mu umožňuje objavovať hory na bicykli, viac investovať do svojho vzťahu a rozvíjať sa ako človek.

Každému tam vonku hovorí: "Som ten bosý chlap bez košele, ktorý behá po horách," povedala Krupicka vo filme. "Ale aké divné by to bolo, keby som bol tým človekom aj o 10 až 15 rokov neskôr?"

Pätnásť rokov po svojom prvom Leadville 100 a prvom ultramaratóne na pretekoch v roku 2021 sa Krupička v priebehu pretekov posúval z 21. miesta na May Queen (13. míľa), napokon na druhé, kým ho tesne pred cieľom predbehol Matt Flaherty . . Krupička preťal cieľ ako tretí v čase 17:07:55, len o šesť minút pomalšie ako jeho víťazný čas spred poldruha dekády a na trati, ktorá sa rokmi trochu predĺžila. Ak chcete nejakú inšpiráciu, pozrite si toto skvelé video od Billyho Yanga a La Sportiva, ktoré sa pozerá na tohtoročný Leadville 100 a Krupickú evolúciu v ňom.