Barkley Maratón 2022 sa začal

08.03.2022

Mnohí fanúšikovia Barkley Marathons boli prekvapení, keď zistili, že preteky začali okolo 8:30 ET v utorok ráno 8.3.2022. Preteky, ktoré sa zvyčajne konajú v posledný marcový alebo prvý aprílový týždeň, poskytujú malému poľu bežcov 60 hodín na to, aby sa pokúsili dokončiť päť 20-míľových okruhov cez strmý a nemilosrdný terén, pričom využili svoje orientačné schopnosti na navigáciu v teréne. kurz, ktorý nie je označený.

Barkley Maratóny sa stali súčasťou ultrabežeckého folklóru. Považované za jedny z najťažších pretekov na svete, ak nie vôbec. Koná sa každoročne vo vidieckom East Tennessee v štátnom parku Frozen Head neďaleko Wartburgu. Od prvého behu v roku 1986 sa celý kurz podarilo absolvovať iba 15 ľuďom.

Barkley Maratóny sú zahalené tajomstvom. Neexistuje žiadna webová ani facebooková stránka. Dátum štartu poznajú len tí, ktorí boli prijatí do pretekov a ani oni nepoznajú čas štartu - len 12-hodinové okno, v ktorom sa preteky začnú. Dostanú hodinovú výpoveď, signalizovanú fúknutím lastúry. Preteky odštartujú zapálením cigarety zakladateľom a riaditeľom pretekov Garym 'Lazarus Lake' Cantrellom.  Neexistuje spôsob, ako na diaľku sledovať žiadneho z konkurentov, pretože zariadenia GPS nie sú povolené. Fanúšikovia Barkleyho tradične využívajú informačné kanály sociálnych médií.

Preteky sú obmedzené len na 40 prihlášok a treba zvážiť prvú výzvu. Najprv musíte zistiť, kedy a kam posielať prihlášky od predchádzajúceho konkurenta. Vaša prihláška musí obsahovať esej s podrobným popisom, prečo si myslíte, že by ste mali mať povolené pretekať. V prípade úspechu dostanete "sústrastný list".

Barkley Marathons pozostáva z piatich 20-míľových okruhov s prevýšením viac ako 16 500 metrov , pričom každý okruh začína a končí pri žltej bráne, kde sa utáboria pretekári a podporné tímy. V skutočnosti sú okruhy dlhé viac ako 26 míľ, čo znamená, že každý, kto dokončí všetkých päť, prejde 130 míľ. Všetci bežci, ktorým sa podarí dokončiť iba tri okruhy, získajú štatút "zábavného behu". 

Trasa sa mení každý rok a keďže nie je povolené GPS, nie je možné ju skontrolovať. Zhruba 80 % pretekov je mimo trate a nie sú tam žiadne pomocné stanice - iba dva vodné body.

Štartovné je údajne len 1,60 dolára plus pre prvých pretekárov registračná značka auta z ich domovského štátu alebo krajiny. Dodatočným "poplatkom" môže byť časť oblečenia, ako sú ponožky alebo košeľa - údajne podľa toho, čo Lazarus v tom čase nemá.

Každý súťažiaci musí nájsť knihy ukryté okolo trate a vytrhnúť stranu zodpovedajúcu jeho pretekárskemu číslu. Neprezentácia strany z každej knihy na konci každej slučky má za následok diskvalifikáciu. Názvy kníh sa stali súčasťou Barkleyho folklóru a v minulosti k nim patrili Smrť chodí lesom, Údolie smrti, Takmer doma, Telo v lese, Blázon, Koniec, Týždeň v lese a Idiot. 

Každý rok sa nájde jeden bežec, o ktorom si Lazarus myslí, že nemá miesto na pretekoch, pretože nemá vôbec žiadnu šancu dokončiť prvú slučku. Bude im pridelené číslo 1.  

Preteky s piatimi okruhmi absolvovalo iba 18-krát 15 rôznych bežcov. Aktuálny rekord pretekov je 52:03:08 a v roku 2012 ho vytvoril Brett Maune.

1995: Mark Williams

2001: David Horton; Blake Wood

2003: Ted "Jaskynný pes" Keizer

2004: Mike Tilden; Jim Nelson

2008: Brian Robinson

2009: Andrew Thompson

2010: Jonathan Basham

2011: Brett Maune

2012: Brett Maune; Jared Campbell; Ján Fegyveresi

2013: Nick Hollon; Travis Wildeboer

2014: Jared Campbell

2016: Jared Campbell

2017: John Kelly  

Tajomstvo okolo Barkley sa vzťahuje aj na zoznam účastníkov. Bežci sú poučení, aby nediskutovali o ničom o pretekoch. Nie je tomu inak ani v roku 2022. Vieme, že legendárny kanadský ultrabežec Gary Robbins sa stiahol zo zoznamu prihlásených, pretože to oznámil na svojom Instagrame. A víťaz Big Dog's Back Yard Ultra z roku 2021, Harvey Lewis, potvrdil, že súčasťou jeho "ceny" za toto víťazstvo bolo prijatie do Barkley. Okrem toho je to záhada. Aj keď si môžeme byť istí, že aj napriek utrpeniu, ktoré zažili, sa aj tento rok pri žltej bráne postaví množstvo predchádzajúcich prihlásených.

Posledná osoba, ktorá dokončila preteky, John Kelly v roku 2017, je jedným z tých konkurentov, ktorí sa postavia na štart v roku 2022, rovnako ako držiteľka rekordu Spine Race Jasmin Paris - ktorá dúfa, že sa stane prvou ženou, ktorá trať dokončí.

Ďalšími známymi súťažami sú Bulhar Ivan Dimitrov, Američania Courtney Dauwalter a Harvey Lewis, Švédka Johanna Bygdell a Belgičan Karel Sabbe - ktorí všetci v posledných dňoch zverejnili na Instagrame, že sa zúčastňujú pretekov.  

Ulita bola odfúknutá a cigareta zapálená: Koľki však dokončia Barkley Marathon?